Kazanie: Jak Istotne Jest Rozróżnienie Na Helal I Haram 15.02.2019

Święty Koran i Prawdziwa Sunna przywiązują dużą wagę do rozróżnienia na rzeczy helal i haram. Uczeni islamu, którzy doskonale znają zarówno jedno jak i drugie, wypowiadając się w tej kwestii powiadają, że islam składa się z wiedzy o tym, co jest helal a co haram, oraz z życia zgodnie z tą wiedzą. Błogosławiony Omar (oby był miły Panu) mówił o tej sprawie w następujących słowach: nie możecie patrzeć tylko na to, czy ktoś odprawia namaz czy przestrzega postu. Należy zwracać uwagę na to, czy kiedy się wypowiada, mówi prawdę, czy odpowiednio dba o powierzone sobie rzeczy i czy, zajmując się sprawami tego świata, przestrzega rozróżnienia na rzeczy helal – haram?

Oczywiście przestrzeganie obowiązków takich jak namaz, post czy pielgrzymka jest w oczach Boga bardzo wartościowe i ma ogromną wagę. Dlatego też nikt nie może ich lekceważyć. Jednakże zwracanie uwagi na to co się je, pije i ubiera, wystrzeganie się pogwałcania praw indywidualnych i zbiorowych oraz życie zgodne z zasadami sprawiedliwości (czyli zwracanie szczególnej uwagi na kwestie haram i helal) jest warunkiem sine qua non bycia muzułmaninem, ponieważ życie takie jest o wiele trudniejsze od przestrzegania obowiązkowych form kultu. W związku z tym, aby żyć zgodnie z zasadami islamu, należy nieustannie dążyć do tego, co helal i poszukiwać go, a także stawiać twardy opór temu, co haram, nie bać się konfrontacji z nim i bez względu na koszty nie pozwalać, by choćby kęs tego, co haram przeszedł nam przez gardło.

Otóż to: tak jak i w innych kwestiach, w sprawie jedzenia należy oddzielać od siebie to, co czyste i to, co nieczyste. Nie należy mieszać ich ze sobą i zawsze traktować to zagadnienie z pełną powagą, a będzie nam to policzone, jako dobra forma kultu. Na przykład zwracanie uwagi na to, co znajduje się w lekach, które przyjmujemy; sprawdzanie, czy w artykułach spożywczych, które kupujemy w markecie nie znajdują się składniki uznane przez naszą wiarę za haram; kontrolowanie, czy mięso, które kupujemy od rzeźnika pochodzi od zwierzęcia zabitego zgodnie z zasadami islamu; upewnianie się, że źródłem naszych zarobków nie jest rzecz haram, będzie uznane za krok do przodu na drodze do wieczności. Z drugiej strony brak świadomości na tych polach, postępowanie nieuważne i niefrasobliwe, zredukuje wymiar naszego życia duchowego, zabije nasze szczęście i doprowadzi do duchowego upadku.

W tej sytuacji obowiązkiem osoby wierzącej jest skrzętne rozważanie skąd pochodzi każdy kęs który bierze do ust, do czego może on doprowadzić i co spowodować? Należy pamiętać, że jeśli na tym świecie nie będziemy sami się rozliczać z tego, jak żyjemy, to na pewno zostaniemy rozliczeni na tamtym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *